Olší nad Oslavou

Komise pro místní správu:Olší n.O
Předseda
 – Libor Jaša
Místopředseda – Ing. Radka Tomanová

Adresa:
MS Olší nad Oslavou 122
594 01 Velké Meziříčí

Tel.: 777 792 082
Web: www.olsinadoslavou.cz

Počet obyvatel: 270

Olší nad Oslavou

Vesnice leží 8,5km severovýchodně od Velkého Meziříčí v nadmořské výšce 535 m n.m. Místní částí Velkého Meziříčí je od r. 1980.

První zmínka o Olší je z roku 1377. Od počátku spadá pod farnost v Netíně.

Místní pověst praví, že netínský kostel byl původně postaven na kopci Stráž nad Olším, ale že jej andělé přenesli na dnešní místo na návrší nad návsí v Netíně. Nedaleko obce se rozkládá, na místě původního údolí řeky Oslavy, Vodní nádrž Mostiště. V dnes zatopeném údolí bývaly dva mlýny - Křehlíkův a Šimáčkův, které k Olší patřily.

Významnými objekty jsou: kaple svatého Jana Nepomuckého z 19. století, opravovaná 1966 a 2009, chráněná jako kulturní památka České republiky a kříž z roku 1872.

V obci je hostinec, prodejna potravin, mateřská škola, hasičská zbrojnice a vodní nádrž. Autobusové spojení je na lince Velké Meziříčí – Radostín – Žďár nad Sázavou.